Körfez Mahallesi, 55210 Atakum/Samsun

Yüzme Hakkında Faydalı Bilgiler

Anasayfa » Tanıtım » Yüzme Hakkında Faydalı Bilgiler

Yüzme diğer spor branşlarına göre, belli bir fiziksel özelliğe sahiptir. Suyun bir direnci vardır. Bu direnci aşmak belli motorik özellikleri gerektirir (kuvvet, sürat, dayanıklılık, esneklik).

En eski spor dallarından olan yüzme sporunun yararlarından bahsedecek olursak eğer , beden gelişiminde en etkili spor yöntemidir, vücudun tüm kaslarını çalıştıran temel sporlardan biridir.Suyun direncine karşı yapılan bir spor olduğu için kasların kuvvetlenmesinde ve vücut direncini arttırmakta büyük katkı sağlamaktadır.Yüzme sporu yaşam disiplinini en iyi sağlayan spordur. Bağışıklık sistemini uyarması ve metabolizmayı düzene soktuğu için insanları birçok hastalıktan korur.

Yüzme hareketlerinin biyomekaniğe göre kasılabilir kas sistemine ihtiyacı vardır, fakat bu kasılma diğer spor branşlarına göre daha azdır. Bütün yüzücü adalelerinin özel bir yapısı vardır çünkü yüzmede daha çok izotonik, dinamik hareket ve daha az izometrik hareket vardır.

Tarihi gelişimi

En temel ve yaygın sporlardan olan yüzme sporunun aslında nasıl ortaya çıktığı ve insanoğlunun yüzmeyle ne zaman karşılaştığı bilinmemektedir. Çünkü M.Ö 9000′lı yıllarda yüzme sporu insanların karşısına spor olarak değil, bir ihtiyaç olarak çıkmıştır.

Daha orta Asya ya göç etmeden Türklerin orada bulunan göller ve nehirlerde yüzdükleri bilinmektedir. Londra da bulunan British müzesinde bulunan kabartmalarda Uygur Türklerinin bugünkü kulaç stilleri görülmektedir. M.Ö ki yıllarda savaşlar sırasında Asur savaşçılarının düşmanlardan kaçmak için yüzerek nehirleri geçtikleri Asur kabartmalarında görülmektedir.

Yüzme sporunun dünyadaki yerinden bahsedecek olursak eğer , 1828 yılında ilk açık hava havuzu Liverpool da yapılmıştır. Ardından 1846 yılında Avustralya’da düzenlenmiştir.1882 yılından sonra çeşitli Avrupa ülkelerinde yüzme federasyonları kurulmuştur. ABD yüzmenin örgütlü bir spora dönüşmesi, 1882′de amatör Spor birliğinin (AAU) kurulmasıyla gerçekleşti. Modern olimpiyat oyunlarının başlaması ile birlikte olimpiyatlarda yüzme sporu yarışlarına da yer verildi. Önceleri sadece erkeklerin katıldığı yarışmalarda 1912 yılında bayan yüzücüler de olimpiyat yüzme yarışlarına katıldı.

Türkiye’de ilk yüzme yarışları Moda da yapılmıştır.(1937 )

1942 yılında Ortaköy’de inşa edilen ilk modern yüzme havuzu açılmıştır. Ülkemizde ve dünyada yaygınlaşan açık ve kapalı yüzme havuzları sayesinde yaz kış yüzme sporu yapılabilmektedir.

Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz: